17 lipca 2024

Dlaczego warto pomalować ściany na biało?

Czystość, spokój i świeżość to niektóre z synonimów koloru białego według psychologii kolorów. Czy chciałbyś przenieść to do swojego domu? W takim razie śmiało pomaluj swój dom na biało.

Biel nazywana jest achromatyczną, czyli nie posiada koloru, ale to nie znaczy, że jest nudna. Wręcz przeciwnie, dzięki temu można się nią bawić i tworzyć efektowne przestrzenie.

Dlaczego warto pomalować ściany na biało?

Biel powiększa przestrzeń

Biel charakteryzuje się dużą wrażliwością na światło, dzięki czemu tworzy iluzję większych i jaśniejszych przestrzeni. Jest idealna do małych pomieszczeń z niewielką ilością okien. Kuchnie i salony to zazwyczaj strategiczne miejsca do uzyskania wizualnego efektu powiększenia.

Wszechstronność podczas dekorowania

Ponieważ biel jest kolorem neutralnym, łatwo ją połączyć z kolorami i fakturami. Ponadto z łatwością dopasowuje się do każdego stylu wystroju – minimalistycznego, rustykalnego, etnicznego, skandynawskiego (tutaj dowiesz się, jak dobierać kolory w stylu skandynawskim), klasycznego itp.

Ponadczasowy kolor

Niezależnie od upływu lat, trendów i mód, biel będzie królem wszystkich kolorów. Dom, którego bazą jest biel, zawsze będzie wyglądał awangardowo.

Można dokonywać poprawek

Jednym z bólów głowy podczas używania kolorów na ścianach jest to, że jeśli chcesz ukryć skazę z większą ilością farby, dodatkowe pociągnięcie pędzla będzie zauważalne. Z kolei biała farba nie tworzy tego efektu.

Nie maluj, dopóki nie przeczytasz tych ostrzeżeń

Wybierz odpowiedni odcień bieli

Istnieje kilka rodzajów bieli: ciepły i chłodny. Ciepłe biele, jak sama nazwa wskazuje, dodają przestrzeni ciepła. Dzięki nim przestrzeń jest przytulniejsza, bo mają one dodatek żółci lub czerwieni. Z kolei te zimne mają lekkie akcenty niebieskiego lub szarego. Dają one poczucie nowoczesności i jasności.

Oświetlenie pomieszczeń nawet w nocy

Jeśli pomalujesz swój pokój na biało, pamiętaj, że nawet w najciemniejsze noce Twój pokój będzie jasny, co może utrudniać zasypianie. Można to rozwiązać za pomocą ciemnych zasłon, które blokują światło lub poprzez noszenie maski do spania.

Biel matowa czy satynowa?

Farba matowa jest idealna do ukrywania niedoskonałości, wygładzania powierzchni i dobrego rozprowadzania światła. Może być jednak mniej trwała w porównaniu do satyny.

Farba satynowa, w przeciwieństwie do matowej, jest odporna na czyszczenie, dlatego polecana jest do miejsc narażonych na zabrudzenia, np. do kuchni. Jednak połysk, który charakteryzuje ten rodzaj farby, może uwydatnić wady ścian.

Copyright © All rights reserved.