Jak przygotować ściany do malowania? Krótki poradnik dla początkujących
Pokrywanie ścian farbami to jedna z najprzyjemniejszych czynności remontowych. I przy okazji najczęściej wykonywanych. Nie da się ukryć, że każdy z nas kiedyś z pędzlem czy wałkiem w ręku zmieniał przestrzeń za pomocą odpowiedniego koloru. Czy to odświeżenie, czy malowanie ścian świeżo postawionych – zawsze musisz pamiętać o tym, by wiedzieć, jak to robić. Jak przygotować ściany do malowania?
Stan deweloperski a przygotowywanie podłoża
Jeśli kupiłeś mieszkanie w stanie deweloperskim i ściany są pokryte jedynie tynkiem, czeka Cię dość dużo pracy. Wszystko zależy od tego, jak deweloper oddaje mieszkanie. Jeśli jest to sam tynk, wówczas przed malowaniem ścian, musisz jeszcze przygotować podłoże kilkoma warstwami różnych materiałów.
Pierwsze, co musisz zrobić to wygładzić ścianę. Tynk jest chropowaty, więc musisz nałożyć specjalną warstwę gładzi szpachlowej. Następnie, po jej wyschnięciu, musisz dokładnie wyszlifować powierzchnię, robiąc to jednak równo i delikatnie. Nie możesz zbyt mocno przyciskać papieru ściernego, bowiem sprawi to, że w tych miejscach powstaną nieestetyczne dziury.
Jeśli masz już wygładzoną ścianę, czas na grunt. Wystarczy wylać go na tackę i wałkiem rozprowadzić na całej powierzchni gruntu. Pamiętaj, by najpierw odkurzyć nieco gładź, bowiem drobinki będą przyczepiały się powierzchni i zmniejszały jej chłonność. Możesz także gruntować, wlewając preparat do spryskiwacza i rozpylając go na ścianie.
Po zaschnięciu gruntu możesz przystąpić do malowania ścian.
Kolor na kolor, czyli remont w mieszkaniu
Jeśli mieszkanie kupiłeś po poprzednich właścicielach lub chcesz zmienić kolor we własnym pomieszczeniu, znów musisz dobrze przygotować ścianę do malowania. Najczęściej dziś nie będziesz musiał używać gładzi szpachlowej, chyba, że znajdą się miejsca z dziurami. Wówczas zalep je gładzią i po przeschnięciu w danym miejscu, wygładź za pomocą papieru ściernego.
Aby przejść do malowania ścian, musisz przygotować podłoże. Stara farba zdecydowanie zmniejszyła chłonność powierzchni ściany czy sufitu, więc musisz znów ją zagruntować. Robisz to dokładnie tak samo, jak w przypadku ścian gładzonych. Nie ma tu różnicy. Pamiętaj jednak, że możesz sobie pomóc. Część farby – o ile jest biała – możesz dolać do gruntu i tak przygotować pierwszą, wstępną warstwę na ścianie. Z kolorowymi farbami nie powinieneś tak robić. Pamiętaj, by poczekać aż zaschnie gładź szpachlowa w miejscach, gdzie zalepiałeś dziury. Dokładnie wyrównaj powierzchnię papierem ściernym, bo tutaj każda nierówność będzie jeszcze lepiej widoczna.
Po zaschnięciu gruntu pozostaje Ci już tylko malowanie.
Przyłóż się do przygotowań
Pamiętaj, że przygotowania ściany są często ważniejsze niż samo malowanie. Oczywiście, są one żmudne i długotrwałe, ale dzięki włożonemu wysiłkowi, później nie tylko malowanie przysporzy więcej przyjemności, ale i ściana będzie wyglądała dużo lepiej. Pamiętaj o tym i zawsze dobrze gruntuj malowaną powierzchnię.